top of page

 תעסוקתי(ikigai)מהו איקיגאי

איקיגאי הוא מושג יפני עתיק שפירושו "סיבה לקום בבוקר". 

המילה מורכבת מצמד המילים: IKI שמשמעותה חיים, ו-GAI שמשמעותה ערך.

המושג איקיגאי התפתח ביפן לפני כ-1000 שנה, באזור איי אוקינאווה, שם גם נולד הקרטה. אוקינאווה ידועה כאחד האזורים בעולם עם תוחלת חיים גבוהה ואושר רב, וחלק מ"מהאזורים הכחולים" (Blue zones).

הוא מתייחס לתחושת המשמעות והסיפוק שאדם מוצא בעבודתו ובחייו בכלל.

איקיגאי אינו רק מטרה, אלא דרך חיים - מצפן פנימי המנחה אותנו לבחור

בחירות אותנטיות המבטאות את הערכים, הכישורים והתשוקות שלנו.

לאורך השנים "איקיגאי" הפך למפה בינלאומית למציאת ייעוד  שקיבלה תוקף 

מחקרי בעולם הפסיכולוגיה והלוגותרפיה.

המפה מתייחסת לארבע שאלות מפתח כאשר האיקיגאי הוא אותו

אזור משותף בין ארבעת השאלות: מה אני אוהבת לעשות, במה אני טובה,

מה העולם צריך, ואיך אוכל לקבל גמול ראוי ?

 

תהליך איקיגאי תעסוקתי

תהליך איקיגאי תעסוקתי הוא מסע אישי קצר וממוקד שלוקח בממוצע בין 12-10 מפגשים המיועד לסייע במיקוד בקריירה באמצעות חיבור בין הנרטיב האישי (חוזקות, כישורים, תחומי עניין, חלומות, ניסיון חיים, אמת פנימית ועוד) לבין בחירת קריירה שתתאים ותעניק סיפוק ומשמעות.

  

תהליך גילוי האיקיגאי מתבצע באמצעות שילוב של שיחות עומק, שאלונים, תרגילים וכלים ייחודיים המאפשרים לנשים לחקור את עצמן ולהתחבר לייעוד האישי שלהן.

במהלך התהליך הן ילמדו לזהות את חוזקותיהן, כישוריהן, תחומי העניין שלהן, חלומותיהן וערכי הליבה שלהן. בהמשך, הן יקבלו כלים לחבר בין כל אלה ולגלות מהן האפשרויות המתאימות להן ביותר, הן מבחינה תעסוקית והן מבחינה אישית.

הקסם בתהליך שהוא מגביר את הביטחון העצמי  ומסייע לנשים לקבל החלטות מושכלות יותר בנוגע לקריירה ולעתידן ברגע שנופלים אסימונים מה שבעבר נראה חסום ולא זמין זוכה באופן פלאי לזמין כך שנוצרות הזמנויות לשינוי.   

למי מתאים התהליך?

  • נשים שצברו ניסיון תעסוקתי אך חשות חוסר סיפוק או חוסר התלהבות מהעבודה הנוכחית שלהן.

  • נשים שמרגישות צורך בשינוי לכיוון חדש בקריירה .

  • נשים שחשות תקועות ומתקשות לקבל החלטות לגבי עתידן התעסוקתי.

  • נשים שמחפשות עבודה שתתן להן תחושת סיפוק ומשמעות ותאפשר להן לממש את הפוטנציאל שלהן במלואו.

#איקיגאי #הגשמה #יעוץקריירה #שינויקריירה #ייעוד 

4I4A9623.jpg

כמו נשים רבות שפתאום באמצע החיים שואלות את עצמן: "מי אני"? "מה השגתי?" ו"האם אני נמצאת במקום שאליו רציתי להגיע?", 

גם אני מצאתי את עצמי עם אותם סימני שאלה, 

עוד מהקריאה הראשונה של הפוסטים שכתבה שרית, הבנתי שיש כאן חיבור, כל מילה פגעה בול, כל מילה כאילו נכתבה עבורי ואכן, החיבור היה מהיר ומיוחד. לאורך כל המפגשים הרגשתי שיש מי שמקשיב לי, מבין אותי ומכוון אותי למקום הנכון, יודע בדיוק מה להגיד ומתי, לעולם לא שופט או מבקר, אלא פשוט נמצא שם כדי לשמוע ולעזור. 

ממפגש למפגש, הרגשתי איך שרית מצליחה לקלף עוד ועוד שכבות, מצליחה לגרום לי להגיע לתובנות, לחפור עמוק בתוכי ולמצוא את התשובות שכל כך הדחקתי. 

עם סבלנות בלתי נגמרת, רעיונות מצוינים, הכוונה נכונה ויכולת למצוא את החיבורים הנכונים, הרגשתי סוף סוף שיש כאן התקדמות. ממקום מאוד כבוי, הצלחתי להתמלא מחדש באנרגיה, להבין שאני צריכה לצאת מאזור הנוחות, להעז ולנסות, הצלחתי להבין כמה אני חזקה וכמה חשוב ללכת אחרי הערכים שלי, האישיות שלי והדברים שמתאימים לי. התהליך עזר לי לנתח את כל הרעיונות, למקד מה באמת מתאים לי ומה פחות ובעיקר עזר לי לקבל את עצמי, להבין שהחיים זה עכשיו ושצריך לשים את הפחדים בצד. שרית לא נתנה לי לוותר, היא הובילה אותי בנחישות להקשיב לעצמי, לחבק את מה שיש וללכת עד הסוף עם החלומות שלי, לשים בצד את רעשי הרקע, הפחדים, החששות והקשיים ולהתמקד במי שאני ובמה שאני אוהבת.

                                                                                                    אורטל

bottom of page